Команда Кіри Рудик підготувала дослідження щодо процесу конфіскації активів рф

Країни-партнери України вже виявили чітку політичну волю конфіскувати активи рф і передати їх на користь України. Зараз тривають процеси напрацювання необхідних законодавчих механізмів для втілення цього задуму в життя. В межах реалізації проекту конфіскації команда лідерки партії «Голос», народної депутатки, віцепрезидентки ALDE Кіри Рудик провела дослідження та підготувала аналітику стосовно юрисдикцій Канади, США, Великої Британії та ЄС. 

«Попри те, що країни-партнери чітко заявляють про необхідність конфіскації російських активів на користь України, законодавча база для цього та ефективні механізми все ще напрацьовуються. Тут потрібні нові підходи. Цей документ має на меті описати юридичні виклики та проблеми, представити нещодавні зміни законодавства в цій сфері та надати подальші політичні рекомендації стосовно кроків, які слід зробити», — коментує лідерка «Голосу».

Робота ведеться по двох типах російських активів: Центробанку рф та приватні (гроші олігархів). Основні виклики, з якими доведеться стикатись у процесі вилучення грошей рф це: право суверенного імунітету та право приватної власності. Поки першою країною, яка напрацювала, змінила законодавство і вже почала втілювати його в життя є Канада. Велика Британія, США та країни ЄС поки в процесі і пошуку механізмів. Кожна країна шукає свій шлях і підхід, щоб унеможливити оскарження таких рішень росіянами у судах у майбутньому. 

«Жодні прецеденти в міжнародному праві не можуть бути безпосередньо застосовані до випадку російської агресії проти України, деякі успішні правові рамки вже були прийняті на національному рівні (наприклад, Канада), і чекають на повне практичне застосування. Ми маємо зосередити зусилля, щоб це питання і далі залишалося на політичному порядку денному, а законодавчі зміни не були лише деклараціями. Для цього ми розробили також низку рекомендацій», — пояснює народна депутатка.  

Зараз сума державних активів рф, які зберігають поза межами росії, становить $630 млрд. Приблизно половина цих активів була заморожена в усіх економіках G7.

У ЄС зафіксовано €30 млрд євро належать російським і білоруським фізичним особам і компаніям, у тому числі €800 млн у Франції. Загальні статки російських олігархів, які перебувають під санкціями Великої Британії, оцінюється в £150 млрд.

Дослідження проводилось за підтримці фонду FNF, з повним текстом можна ознайомитись за посиланням https://www.kirarudik.com/ua/use-russias-money-to-help-ukraine-ua.